Ako si vyrobiť vlastné textúry a drobné formičky

- Categories : Šperky

Autor: Slavomíra Habardová

Na potulkách prírodou často nájdeme niečo zaujímavé, niečo, čo by sme si radi zvečnili a pretavili do podoby šperku alebo inak použili pri svojom tvorení. Výborným pomocníkom a medzistupňom medzi vzorom (originálom) a šperkom je dvojzložková silikónová samotvrdnúca hmota. Ja používam značku Siligum, ale na trhu existuje mnoho iných značiek. Treba si vybrať tú, ktorá nám najviac vyhovuje.

Potrebujeme:
- hmotu Siligum,
- predmet, ktorého povrch (textúru, tvar a pod.) chceme aplikovať na svoj šperk - ja som si vybrala krásne textúrovaný list,
- valček (v závislosti od tvaru originálu).

Siligum1

Siligum je dvojzložková hmota podobná jemnej modelíne. Používa na vytváranie textúr a foriem. Dodáva sa v dvoch zložkách, pričom každá z nich je inej farby.  Množstvo potrebnej hmoty je závislé od veľkosti modelu alebo povrchu, ktorý budeme textúrou zdobiť. Odoberieme z každej farby rovnaké množstvo.

Siligum2

Obe zložky dôkladne zmiesime, aby bola farba jednoliata.

Siligum3

Urobíme guľôčku a rozvaľkáme ju po vybranom povrchu alebo do nej vtlačíme predmet, ktorého štruktúru chceme skopírovať. Takto ho necháme tuhnúť niekoľko minút. Nechtom jednoducho otestujeme, či je hmota dostatočne vytuhnutá - ak na nej ostane odtlačok nechta, treba ešte počkať. Ak nie, textúra je hotová!

Siligum4

Stuhnutú hmotu poľahky odstránime. Využitiu takejto textúry sa medze nekladú. Je veľmi vhodná aj na modelovacie striebro.

Siligum5

Siligum môžete kúpiť aj v e-shope u nášho partnera extras-shop.sk  

Share this content

Add a comment